in

Колку ги познавате светските лидери?! [КВИЗ]

Дали ги познавате сите познати светски лидери? Со помош на овој квиз ќе видите до каде е вашето знаење!

 • Прашање од

  Како се вика моменталниот претседател на Куба?

  • Мигел Диаз-Канел
  • Че Гевара
  • Фидел Кастро
  • Алберто Фернандез
 • Прашање од

  Кој е претседател на Афганистан?

  • Абдулах Абдулах
  • Ашраф Гани
  • Ариф Алви
  • Асад Умар
 • Прашање од

  Кој од следниве е претседател на Австрија?

  • Себастиан Курц
  • Ангела Меркел
  • Норберт Хофер
  • Александер Ван дер Белен
 • Прашање од

  Кој е премиер на Велика Британија?

  • Кралицата Елизабета
  • Борис Џонсон
  • Тереса Меј
  • Дејвид Камерон
 • Прашање од

  Кој од следниве е претседател на Египет?

  • Хосни Мубарак
  • Абдел Фатах Ал-Сиси
  • Абделмеџид Тебуне
  • Ахмед Салах
 • Прашање од

  Кој е премиер на Канада?

  • Жозеф Кларк
  • Џастин Трудо
  • Џон Абот
  • Ендру Шир
 • Прашање од

  Кој е председател на Албанија?

  • Енвер Хоџа
  • Илир Мета
  • Хашим Тачи
 • Прашање од

  Кој е председател на Доминиканската Република?

  • Данило Медина
  • Леонел Фернандез
  • Луис Абинадер
  • Бенитез Осава

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote