in ,

УбавоУбаво WTFWTF

Тестирајте го вашето географско знаење (КВИЗ)

Обидете се да одговорите на следните прашања.

 • Прашање од

  Будимпешта е главен град на која држава?

  • Романија
  • Унгарија
  • Белорусија
  • Естонија
 • Прашање од

  Во која држава во САД можеме да ја најдеме Area 51?

  • Калифорнија
  • Невада
  • Флорида
  • Тексас
 • Прашање од

  Градот Мумбај порано бил познат како:

  • Делхи
  • Бенгалуру
  • Бомбај
  • Ченај
 • Прашање од

  Која држава е јужен сосед на државата Киргистан?

  • Туркменистан
  • Казакстан
  • Турција
  • Таџикистан
 • Прашање од

  Во кој океан е лоциран островот Мадагаскар?

  • Тихи
  • Атлански
  • Северен-леден
  • Индијски
 • Прашање од

  Која држава има најдолг брег?

  • Канада
  • Австралија
  • САД
  • Русија

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

4 поени
Upvote Downvote