in

СлаткоСлатко

Распознај по фотографијата! Тежок квиз по географија! [КВИЗ]

Доколку одговорите точно на сите овие прашања, тоа значи дека имате многу добро знаење во областа на географијата!

 • Прашање од

  Која нација е позната по румот и Кастро?

  • Јамајка
  • Доминиканска Република
  • Хаити
  • Куба
 • Прашање од

  Оваа држава е втора најголема во Латинска Америка

  • Аргентина
  • Боливија
  • Колумбија
  • Бразил
 • Прашање од

  Оваа нација излегува на Балтичкото море

  • Данска
  • Германија
  • Полска
  • Литванија
 • Прашање од

  Името на оваа афричка држава во превод значи „Лавски Планини“

  • Того
  • Гвинеа Бисау
  • Сиера Леоне
  • ДР Конго
 • Прашање од

  Една од најгусто населените земји и нејзиниот главен град е Виндхук

  • Габон
  • Намибија
  • Зимбабве
  • Танзанија
 • Прашање од

  Во оваа држава се наоѓа градот Алмати

  • Казакстан
  • Афганистан
  • Туркменистан
  • Таџикистан

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote