in

ДАЛИ Е МОЖНО?! Во Словенија падна снег!

Иако е средината на мај, дури и во Словенија, луѓето повеќе размислуваат за лето и море отколку за зимски спортови, некои скијачки центри се повторно отворени, вклучително и популарниот Крвавец, но веќе е доцна да се спасат ски-центрите од катастрофата предизвикана од коронската криза.

На Крвавец, вторник сè уште не е крај на сезоната, благодарение на снегот што падна во понеделникот, кој го сруши стариот рекорд од 1969 година, кога траеше скијачката сезона до 16 мај, за време на постудените зими, кога терминот глобално затоплување не беше познат

„Денес, на ски-центарот Крвавец, цената на ски-картата беше намалена на 15 евра, а 10 за деца, на врвот има половина метар снег, а три скијачки патеки се отворени“, рече менаџерот на скијачкиот центар Јанез Јанша , изјави за медиумите претприемач со исто име. како словенечки премиер, иако тој нема никакво сродство со него.

„Сметаме дека ова сè уште не е крај и дека, во зависност од временските услови, ќе продолжиме да работиме во наредните денови“, додаде тој.

Ограничувањата и мерките воведени поради кризата со короната го направија популарниот ски-центар jубjана недостапен во поголемиот дел од сезоната, а менаџерот на Крвавец, Јанша, знаеше со своите потези да го налути имењакот на чело на владата.

Еднаш, ски-центарот Крвавец беше затворен од инспектори оваа зима, бидејќи во тоа време не беа дозволени зимски спортови и рекреативни собири, како и работење на лифтовите.

„Оваа сезона беше многу хаотична. На почетокот имавме проблеми со ограничувањата на владата во стилот на отворено затворање, потоа на крајот на март сè уште имаше некаков сообраќај, што беше прекинато со ново „заклучување“ на почетокот на април. Штета – затоа што можеби сè уште имавме можност да ја спасиме сезоната “, прокоментира Јанша за проблемите со кои се соочуваат другите скијачки центри и воопшто зимскиот туризам, бидејќи хотелите исто така беа затворени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote