in

Што?Што?

После 33 години, дронот ја откри мистеријата на озлогласениот 5-ти блок на нуклеарната централа во Чернобил! [ВИДЕО]

PRIPYAT, UKRAINE - JULY 10, 2019: The image shows the older shelter protecting Reactor 4 of the Chernobyl Nuclear Power Plant, under the new mobile metal structure, officially known as the New Safe Confinement, which has been officially handed over by the EU to the Ukrainian authorities; the construction of the 1.5bn euro metal shelter began in 2012; Reactor 4 is the site of the 1986 Chernobyl disaster; the older shelter is to be dismantled. Pyotr Sivkov/TASS (Photo by Pyotr SivkovTASS via Getty Images)

Благодарение на снимките направени од специјално конструиран дрон, ја дознавме вистината за нуклеарниот отпад во петтиот блок на нуклеарната централа во Чернобил, познат по катастрофалниот инцидент од 1986 година.

Дронот Elios 2 на Flyability имал задача да изврши преглед на една од најопасните и најнепристапни локации во светот.

Станува збор за нуклеарната централа во Чернобил, каде се случи познатата катастрофа во април 1986 година. Тоа беше можност за првпат да ѕирнеме во петтиот реактор на нуклеарната централа.

Во времето на експлозијата во Чернобил, петтиот блок беше во завршна фаза на изградба, но не беше познато дали во неговите базени има прачки со гориво со осиромашен ураниум.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote