in

Реши да собира пари и да го испрати својот пријател во вселената кој мисли дека планетата е равна!

Еден човек од Велика Британија започна кампања за собирање средства на интернет за да испрати во вселената еден од неговите пријатели, кој по мисијата ќе сведочи дека Земјата не е рамна и ќе ја побие теоријата во која верувале досега.

Имам неколку пријатели со рамни очи и луд сум за глупостите за кои зборуваат. Одлучив да им дадам шанса да ги докажат своите тврдења, а единствениот начин да го направам тоа е да испратам од нив во вселената, рече Марк Гуалдо, 37, од Абердин.

Тој планира да го стори тоа со помош на кампања “crowd funding” за да собере пари за одредена цел, во овој случај да плати на еден од неговите пријатели за билет за лет во вселената со SpaceX, Virgin Galaxy или која било компанија што ќе понуди нешто како тоа кога и ако се соберат парите.

За такво нешто во моментот му требаат околу 250.000 фунти за билет за вселенски брод, а бидејќи им нуди можност на “равноземјашите” да ги докажат своите теории, смета дека би било логично да донираат поголем дел од парите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote