in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Собните цвеќињата потхранувајте ги исклучиво со ова: Сите се воодушевени од тоа колку добро цвета!

Собното цвеќе во куќата е убавина и удобност

 

Ако сакате да имате многу цвеќиња во куќата, треба да знаете како да го одржувате. За да цвета и не овене, му треба сонце, вода, но и органско ѓубриво.

Споделуваме одличен список на природни ѓубрива кои совршено ги хранат домашните растенија:

  • 1 лажичка шеќер
  • околу 30 мл паста за заби
  • вода во која се готвило компир
  • талог од кафе
  1. Многу е добро да се хранат цвеќињата со шеќер, бидејќи шеќерот содржи глукоза и фруктоза. Гликозата е природна енергија за растенијата. За да ги нахраните растенијата, наросете околу 1 лажичка шеќер на површината на почвата, а потоа наводнете ги цвеќињата. Повторувајте го ова еднаш неделно.
  2. Цвеќе во затворен простор сака кисела почва, а пастата за заби ќе помогне да се создадат услови за тоа. Исцедете 30 ml паста за заби во 1 литар вода, протресете ги и наводнете ги растенијата. Калциумот од паста за заби ќе ги храни корените на растенијата.
  3. Растенија сакаат скроб, затоа никогаш не ја фрлајте водата во која сте зготвиле компири. Изладете го и наводнете ги растенијата со неа.
  4. Додадете малку талог од кафе во секоја саксија. Кафето содржи азот кој им е пријатен на растенијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote