in ,

Сочна салата со целер и јаболка

Предјадење или салата од јаболка и целер. Целерот е познат уште од античките времиња. Расте на сите континенти, освен Антарктикот. Не е изненадувачки дека лековитите својства на целерот добро се изучуваат. Целер – неверојатно растение за содржината на витамини и минерали.

Потребни состојки:

  • Корен на целер 250 гр
  • 2 кисели јаболка
  • Орев 50 гр
  • Мајонез 200 гр.
  • Сол
  • Сок од лимон.

Начин на подготовка:

Изрендајте го целерот и киселите јаболка, исцедете го врз нив лимоновиот сок, додадете го мајонезот и измешајте добро. Додадете ги и толчените ореви. Посолете на вкус.
Многу лесна и вкусна салата, можете да ја спремате и за празниците.

На здравје и добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote