in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Сочно и брзо: Јогурт салата со тестенини – Едноставен рецепт за оброк кој може да го јадете следниот ден

Салатата со јогурт и тестенини е сочна, кремаста и вкусна, може да послужи како оброк.

Состојки:

  • 250 грама тестенини
  • 100 грама сирење на коцки
  • 100 грама шунка или пушен врат
  • 1 голем варен морков
  • 6 корнишони или 3 поголеми кисели краставички
  • 1 кисела пиперка
  • 500 мл јогурт
  • 100 грама мајонез

Подготовка:

Морковот исечете го на коцки и обарете. Гответе ги тестенините. Ситно исецкајте ги останатите состојки, измешајте ги во сад и додадете ги исцедените моркови и тестенини. Додадете јогурт и мајонез и измешајте сè добро. Оставете ја салатата да отстои во фрижидер неколку часа, така што тестенините ќе ги апсорбираат соковите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote