in

Интернетот полуде по овој рецепт: пилешко во млеко како што никогаш порано не сте подготвиле

Со неколку состојки и со малку напор, направете го најмекото и сочно бело месо како никогаш досега.

Состојки:

  • 500 гр бело месо
  • 2 лажици брашно
  • зачини: сол, сув зачин, оригано, кари, лук во прав
  • 25 гр путер или маргарин
  • 3 лажици масло
  • 300 мл млеко
  • 150 гр маринирани печурки (по избор)

Подготовка:

Исечете го секое парче пилешко по должина, а потоа исечете го на половина. Исчукајте го месото малку и додадете сол. Потоа добро превртете го месото во брашно. Ставете го маслото и путерот во тенџере и загрејте, а потоа додадете го месото и пржете од двете страни. Кога месото е испржено, додадете млеко и оставете да врие уште 10 минути. Потоа додадете сецкани маринирани печурки и зачини. Врие уште 2-3 минути.

На здравје

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote