in

ШОКАНТНИ БРОЈКИ: САД повторно го обори светскиот рекорд на КОВИД 3 ден по ред

Соединетите Американски Држави се најпогодената држава од последниот бран на КОВИД-19 и секојдневно оборуваат црни рекорди и имаат огромен број на инфекции. Вчера, САД пријави дури 150,526 заболени лица од корона вирусот што е најмногу пријавени во еден ден во светот. САД пријавува рекродни бројки на заразени 3 дена по ред!

Тестирани беа 1,500,000 лица со што ни ја дава бројката на 10% позитивни случаи од тестираните. Огромна е бројката и на смртните случаи, 1,104 во вчерашниот ден. Со ова темпо, докторите предвидуваат дека бројката на смртни случаи може да се дуплира, односно да се зголеми над 2000 случаи на ден. Минатиот месец САД беше првата држава која забележа 100 илјади инфекции во еден ден.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote