in

ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА ОД ИСТОРИЧАРИ! ДАЛАЈ ЛАМА Е АГЕНТ НА ЦИА!

Кина го анексираше Тибет во 1950 година, ја отстрани владата и го спроведе комунистичкото владеење над тибетското население.

Бруталноста на комунистичкото владеење ги принуди Далај Лама, духовниот водач на Тибет и 80 000 Тибетанци да бегаат. Тие побараа засолниште во северна Индија, каде што оттогаш се наоѓаат.

Сепак, ЦИА се чинеше дека е вклучена во овој прогон. Оваа теорија на заговор вели дека ЦИА успеала да го направи Далај Лама свој двоен агент во борбата против заканите на комунистичката влада на Кина.

ЦИА активно се бореше против комунистичките закани и работеше на создавање државни удари во борбата против таа закана. Во 1954 година ЦИА изврши удар против претседателот на Гватемала, Јакобо Арбенз. ЦИА ја виде Гватемала како комунистичка закана и обучи 500 бунтовници во востание за соборување на владата на Гватемала. Други сомнителни земји ги вклучуваат Бразил, Иран, Чиле, Јужна Кореја, Конго и Доминиканската Република.

Иако овие земји беа на списокот, Кина сепак беше најголемата закана. Џон Прадос, воен историчар, тврди дека ЦИА работела тајно во Кина и дека Далај Лама бил двоен агент. Тој исто така рече дека Далај Лама ја поддржува ЦИА да ја постигне својата цел, доминација во светот.

Прадос не е единствениот кој тврди дека ЦИА му помогнала на Далај Лама при безбеден излез од Кина. Авторите како Кенет Конбој и Џејмс Морисон се сомневаат во неговата вмешаност, бидејќи агентите на ЦИА кои му помогнале да избега имале радио комуникациски уреди кои не биле откриени од кинеските сили.

Теоретичарите на заговор добија доказ во 1998 година. Неколку декласифицирани документи дојдоа до вниманието на јавноста, која тврди дека Централната разузнавачка агенција префрлала околу 17 милиони долари годишно на административната сметка на Далај Лама. Овие трансакции се случија во 1960-тите, за време на Студената војна.

Иако истражувачкиот новинар Џим Ман објави дека овие трансакции биле обид на ЦИА да ја поткопа заканата од комунистичка Кина, сепак, не може да се негира дека овие средства биле со врзан конец. Средствата требале да се искористат според директивата на ЦИА.

Меморандумот на ЦИА (декласифициран) од 1968 година наведува дека секоја политичка акција, разузнавачки операции и пропаганда ќе бидат насочени и поддржани од ЦИА. Силно се сомнева дека во 1958 година, со цел да се покаже поддршка за отпорот на Тибет, многу Тибетанци биле специјално обучени од Агенцијата за разузнавање.

Теоретичарите проценуваат дека Тибетанците, чиј број се движел од 170 до 240, биле обучени за герилски тактики, вештини за радио контрола, кодирање податоци, саботажи и разузнавачки операции. Ако востанието започнало во 1958 година, масовниот егзодус започнал дури следната година, што отвора прашања за временската рамка зад оваа теорија.

Иако временската линија е разнишана, мистеријата останува во врска со трошењето пари финансирани од ЦИА. Портпаролите на Далај Лама тврдат дека сите пари што ги имал, биле потрошени за изградба и одржување лоби центри во градови како Њујорк и Женева. Сепак, нема историски записи за какви било центри за лобирање во овие градови во тој временски период.

Парите како да исчезнаа без трага. Но, се чини дека рускиот историчар Дмитриј Врхутуров верува во спротивното. Тој претпоставува дека сите пари биле потрошени на обука на тибетски регрути во шпионски тактики. Овие техники барале двојни агенти да се инфилтрираат во кинеската нуклеарна програма.

Иако не постојат конкретни докази дека Далај Лама е двоен агент на ЦИА, не може да се негира дека ЦИА активно им помагала на Далај Лама и другите Тибетанци да ја надминат комунистичката закана што беше кинеска влада.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote