in

Училиште инсталираше соларни панели, и ги зголеми платите на наставниците! [ВИДЕО]

Едно училиште во Арканзас ја зголемило платата на секој наставник за 15.000 долари годишно по инсталирањето на соларни панели.

Училишниот округ Бетсвил инсталирал вкупно 1.500 соларни панели во последните две години, откако се бореше да им исплати фер плата на наставниците според нивниот стар буџет.

Училиштето го искористи неискористениот простор исполнувајќи го со табли. Пред да се префрли на соларна енергија, училиштето беше познато по тоа што имаше некои од најлошите плати во државата, со просечна плата од 45.000 долари годишно.

„Затоа не можевме да ги чуваме луѓето“, изјави надзорникот Мајкл Хестер за CBS News.

Една наставничка во училиштето, Џејн Ропк, прифати друга работа во локалниот центар за повици за да се снајде со крај со крај.

Од инсталирањето на панелите, училиштето не само што заштеди пари, туку и заработи со продажба на електрична енергија назад на локалната електрична мрежа. Како резултат, таа можеше да доделува бонуси на наставниците две години по ред и сега е училиште со најдобар приход во државата.

„Добро е да се знае дека училишниот кварт се грижи за нас“, рече Ропке.

Рик Венс, регионален директор на локалната енергетска компанија „Ентегритети“, рече дека училиштето во Бетсвил било првото што направило такво нешто.

“Тие го сторија тоа кога никој друг не го стори тоа. Тие ги намалија проверките што ги напишаа на комуналните услуги и ги зголемија проверките на наставниците”, рече тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote