in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СОЛЕНИ СТАПЧИЊА… ПРЕКРАСЕН МИРИС, КРЦКАВИ, ЕДНОСТАВНО НЕОДОЛИВО ВКУСНИ!!

Состојки:

 • 1 кг пченично брашно
  2 жолчки
  170 ml. зејтин
  250 гр. изматен путер
  250 мл. млеко
  1 коцка свеж квасец
  2 лажички сол
  1/2 кесичка прашок за пециво

Подготовка:

Оставете го квасецот да нарасне, па замесете тесто од горенаведените состојки; во брашното додадете го квасецот, 2 изматени жолчки, маргаринот омекнат на собна температура и добро изматен, млако млеко, сол, прашок за пециво.
Тестото не треба да се остави да нарасне, туку веднаш да се изработи, тестото префрлете го на работната површина, замесете, поделете го на 2 или 3 дела, па со сукало развлечете го тестото што е можно потенко, околу 5 мм.
Со четка за пециво се премачкува со преостанатите 2 изматени белки, се наросува сусам, па се превртува со сукало и со помош на сукало се врти кората на другата страна, се премачкува со истото јајце. бела, па посипете со афион, виткајте со сукало и исечете ги на стапчиња широки 1 см и долги по желба.
Се пече во загреана рерна на 200 степени додека не порумени.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote