in

Сос од Болоњезе директно од италијанската кујна: Готвачот открива како да направите најсовршени шпагети! (РЕЦЕПТ)

Во италијанската кујна доминираат шпагети болоњезе, и ова е оригинален рецепт

 

Познатиот италијански готвач Стефано Цила го откри рецептот за најдобар сос од болоњез.

Овој одличен готвач на почетокот истакнува дека вистинскиот избор на мелено месо е многу важен, затоа ве советува да купувате месо со поголем процент на маснотии.

Следно, тој наведува други состојки: голем кромид, два моркови, 100 грама целер, малку рузмарин, 1,5 литри пире од домати, 100 мл екстра девствено маслиново масло, 200 мл добро црвено вино, сол и бибер.

Што се однесува до тестенините, тој препорачува само шпагети, пишува Хафпост.

Стефано вели дека сосот мора да се готви околу три и пол часа за да добие најдобар вкус.

Подготовка:

Зеленчукот исечкајте го на мали коцки, а потоа ставете го во тенџерето во кое претходно сте го загревале маслиновото масло.Додадете гранче рузмарин и варете на средна топлина околу пет минути.
Додадете месо, сол и бибер, потоа ставете го на висока температура и варете, мешајќи повремено.
Кога месото ќе стане кафеаво, извадете го рузмаринот (ако сте користеле гранчиња), додадете црвено вино и оставете алкохолот да испари.
После тоа, ставете ги пасираните домати и варете на тивок оган три и пол часа.
Повремено мешајте на секои 10-15 минути.
Додадете повеќе зачини по желба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote