in ,

СлаткоСлатко

6 совети како да го подготвите вашето тело за лето: Еве што треба да направите вашата кожа да биде мека и убава

Летото тропа на вратата, а за меката и мазна кожа што многумина сакаат да ја покажат, потребно е малку напор

Летото е на прагот и многумина веќе на големо размислуваат за годишен одмор, но и за топлите денови кои бараат повеќе, барем во однос на грижата за телото.

Ако не одите на одмор на самиот почеток на сезоната, потребно е да ја подготвите кожата за топлите денови, која ќе биде изложена на сонце во следните неколку месеци.

За мека и мазна кожа, која едвај чекате да ја покажете, потребно е малку напор.

Експертите споделија шест совети за тоа како да го подготвите вашето тело за летото.

1. Здрава кожа

Редовниот пилинг може да биде дел од процесот на одржување на здрава кожа без оглед на сезоната. Ако имате чувствителна кожа, треба да бидете внимателни каков вид пилинг ќе изберете.

Одлучете се за оној што е прилагоден на вашиот тип на кожа.

Целта на ексфолијацијата е да се отстрани надворешниот, мртов слој на кожата, без да се оштети слојот под таа површина.

Четки и ракавици за пилинг нудат лесни начини за исправување на грубите области на кожата. Ротирачките четки за чистење физички ги отстрануваат мртвите клетки на кожата.

 

Со редовен пилинг, кожата ќе стане посветла и почиста, а подобро ќе реагира на топлото време што го носи летото.

2. Отстранете ги влакната без иритација

Пристигнувањето на летната сезона како задолжителен третман вклучува депилација. Дерматолозите препорачуваат дека по депилацијата, кожата треба да се храни и смири пред да ја изложите на сонце.

– Ги советувам клиентите да не ја изложуваат кожата на сонце 48 часа по депилацијата. Фоликулите се чувствителни на иритација, а кожата може да биде многу почувствителна поради ласерско триење, депилација или бричење – вели дерматологот Синди Баршоп.

Таа препорачува да нанесете крема за сончање без масло на вашата кожа после депилација, а потоа да ја премачкате со бебешка пудра во прав за да ја заштитите и смирите иритациите по депилацијата.

3. Борете се против УВ зрачењето со храна

Залудна е целата работа што ја вложувате за да ја направите вашата кожа убава, ако изборот на храна што ја внесувате во организмот не ве заштити од УВ зрачењето, кое е најсилно во текот на летото.

Според истражувањето, варените домати се богати со ликопен, антиоксиданс кој помага во борбата против негативните ефекти на сончањето како што се црвенило и изгореници.

Ако планирате да поминете многу време на отворено, користете домати што е можно повеќе во вашата исхрана, и свежи и варени.

Големата количина на овој зеленчук што ја внесувате преку вашата исхрана ќе ви обезбеди потребна количина на ликопен, што ќе ја заштити вашата кожа од штетните ефекти на изложеност на летното сонце.

4. Исчистете го телото од мозолчиња и акни

Пред летото, особено е важно да се исчисти телото од мозолчиња и акни. Може да лекувате акни на други делови од телото, грбот и стомакот, како и на лицето.

Со редовни пилинг и употреба на креми препорачани од дерматолог, ќе ја лекувате веќе иритираната кожа пред летото.

Производи што содржат салицилна киселина и помагаат во отстранување на мртвите клетки на кожата, исто така се корисни за туширање.

Производите базирани на бензоил пероксид исто така можат да бидат корисни, бидејќи со продирање во кожата ги убиваат бактериите кои предизвикуваат акни и мозолчиња.

5. Совет за тоа како успешно да се скрие целулитот

Некои производи можат да го излечат несаканиот изглед на целулит, сепак, како што знаете, тој нема да исчезне засекогаш. Ефектот на измазнување и тонирање е моментален, но тоа ќе помогне да се скрие целулитот и ќе ви помогне да изгледате и да се чувствувате подобро. Кожата ќе изгледа затегната, што исто така ќе ги покрие дупките од целулит.

– Производи што содржат кофеин и теофилин привремено ги дехидрираат масните клетки. Меѓутоа, ако сакате да се ослободите од целулитот на долг рок, треба да одите на масажи и да вежбате – објаснуваат експертите.

6. Средете ги стапалата и петиците

Ако носевте чизми цела зима, ќе ви се најде освежителен третман пред да започнете да носите сандали и флип-апостолки.

Можете да си дозволите да ги опоравите стапалата и петиците во салон за убавина со тоа што ќе направите професионален педикир направен од козметичар.

Ако, пак, немате време, можете да направите педикир и дома. Експертите советуваат прво да ја отстраните задебелената кожа од стапалата и петиците со турпија, а потоа ставете дебел слој крем или вазелин, завиткајте ги стапалата со пластична, проѕирна фолија и облечете памучни чорапи.

Така, спијте цела ноќ и може да ја примените постапката додека кожата не стане целосно мазна и мека.

Откако ќе го постигнете изгледот на стапалата што го сакате, продолжете да го одржувате со примена на овој третман еднаш неделно.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote