in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Совршено летно освежување: Највкусниот сладолед од лубеница

Овој десерт е совршен за високите температури. Лесно, вкусно и освежувачко …

Потребни состојки:

  • -3-4 чаши лубеница сецкана на парчиња
  • -Четвртина чаша сок од лимон
  • -Лажичка шеќер
  • -Лимон исецкан на прстени
  • -Блендер
  • -Стапчиња за сладолед
  • – чаши од јогурт

Начин на подготовка:

Откако ќе ја исчистите лубеницата од семето, исечете ја на парчиња и ставете ја во блендерот. Додадете една четвртина чаша сок од лимон и лажичка шеќер. Кога сè ќе се соедини, истурете во калапи за сладолед или чаши за јогурт и ставете го стапчето за сладолед во средина. Користете лимон исечен на прстени за полесно да го поставите стапот, но и како украс. Кога ќе замрзнат, едноставно извадете ги и уживајте во вашиот сладолед.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote