in

Што?Што?

SpaceX испраќа лигњи и водени мечки во вселената!

SpaceX се подготвува да ја испрати 22-та товарна мисија до Меѓународната вселенска станица, а меѓу објектите ќе бидат и неколку интересни организми од Земјата.

Товарната капсула Dragon има место резервирано и за лигњи и водени мечки, што ќе им помогне на астронаутите да најдат одговори на некои клучни прашања за патувањето во вселената

Научниците се надеваат дека лигњите ќе бидат корисни при истражување како се однесуваат микроорганизмите кај животните во вселената и како микрогравитацијата влијае на симбиозата.

Микроорганизмите играат важна улога во развојот на поголемите организми, а тие се исто така важни за здравјето на луѓето, особено за имунолошкиот систем. Сè уште не е познато како се менува оваа врска за време на престојот во вселената, па затоа овој експеримент треба да одговори на тоа прашање.

Студијата исто така вклучува поларни мечки, организми кои можат да преживеат во најекстремни услови и истражувањето за тоа како тие реагираат на стрес во сложена средина треба да помогне да се разбере како просторот влијае на астронаутите и кои идни мерки би можеле подобро да ги заштитат од влијанието врз животната средина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote