in

Спалети е новиот тренер на Наполи и Елмас!

FROSINONE, ITALY - APRIL 14: FC Internazionale head coach Luciano Spalletti looks on during the Serie A match between Frosinone Calcio and FC Internazionale at Stadio Benito Stirpe on April 14, 2019 in Frosinone, Italy. (Photo by Paolo Bruno/Getty Images)

Замената на Џенаро Гатузо на клупата на Наполи, Де Лаурентис ја пронајде во Лучиано Спалети.

Поранешниот тренер на Рома и Интер ќе ги води Наполитанците следната сезона. Неговиот претходник, Гатузо, неодамна доби отказ, откако не успеа да обезбеди пласман во Лигата на Шампиони следната сезона.

Италијанецот Спалети, 62, се враќа во фудбалот по 2 години пауза, откако беше отпуштен од Интер во 2019 поради лошите резултати. Спалети е тренер со големо искуство во италијанската лига и има освоено два домашни Купови и еден Суперкуп со Рома.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote