in

Спасена е коала во Јужна Австралија, која предизвика судир на автопат!

Коалата што предизвика судир на пет автомобили додека се обидуваше да премине автопат со шест ленти е спасена во јужна Австралија.

Полицијата соопшти дека неколку лица се полесно повредени во сообраќајната несреќа што се случи вчераутро во Аделаида, но дека на никој не му е потребна лекарска помош.

Жената која ја спасила коалата изјавила дека излегла од автомобилот за да открие што предизвикало застој во сообраќајот. Таа видела коала што не можела да продолжи поради бетонската ограда помеѓу лентите на патот. Таа замавна со палтото над неа за да ја фати.

„Коалата не беше повредена на кој било начин“, рекол спасувачот, кој го сместил збунетото животно во багажникот и се упатил до бензинската пумпа за да им го предаде на спасувачите на дивиот свет.

Во меѓувреме, коалата успеа да се искачи од багажникот во кабината на теренецот.

„Таа дојде кај мене и реков – Добро, остани овде. „Излегувам“, рече жената и додаде дека некое време коалата седела зад воланот како да сака да каже дека сака да вози, а потоа започнала да ја фотографира.

Таа рече дека живее во близина на шумата со еукалиптус и дека за време на претходните искуства научила дека коалите треба да ги покриваат очите за да се смират.

Таа изјави дека претходно повикувала спасувачи на дивиот свет затоа што наишла на коали кои биле повредени во конфликти со други животни.

Коалата подоцна беше пуштена во шумата, далеку од автопатот.

BONUS

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote