in ,

Што?Што?

Со помош на мајонез спасуваат желки загрозени од излевање нафта! [ВИДЕО]

Израелски експерти користат мајонез за чистење на телото од морски желки затруени од истурање нафта што предизвика невидена штета на бреговите на Средоземното море.

Националниот центар за спасување на морските желки има 11 од овие животни на кои им е дозволено да јадат мајонез затоа што раствора масло и го чисти телото од него.
Закрепнувањето се очекува да трае од една до две недели, а потоа желките повторно ќе бидат ослободени.

Илјадници доброволци се придружија на тимовите мобилизирани за отстранување на катран од израелските плажи долж 195 километри медитеранскиот брег на земјата, што може да трае со месеци.

Министерството за заштита на природата соопшти дека ги истражува причините за излевањето на нафтата, за кое се верува дека се случило на почетокот на февруари. Не се знаеше дури пред неколку дена, кога морето исфрли околу 1.000 тони нафта и смола на брегот. Катранот предизвика штета и на соседен Либан.

Во понеделникот, израелски суд забрани објавување на сите информации во врска со истрагата, вклучувајќи го и името на осомничениот брод од кој наводно се излевало нафтата, името на пристаништето од каде пловело и каде пловело.

Здружението на новинари на Израел поднесе молба до судот, барајќи да се укине ембаргото.

Сепак, израелските медиуми објавија дека е осомничен танкерот „Минерва Хелен“ под грчко знаме, кој сега е закотвен во Картагена, Шпанија. Тие наведоа дека нафтата се излеала од тој цистерна во близина на Копенхаген во 2018 година.

На прашањето на израелскиот јавен сервис Кан за инцидентот во Израел, грчката компанија негираше каква било поврзаност со тоа, како и со излевањето нафта во Данска.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote