in , ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Дали имате интервју за работа? Применувајте ги овие правила и претставете се во најдобро светло!

Интервјуата за работа честопати можат да бидат стресни за повеќето луѓе, па се случува да не остават добар впечаток од таа напнатост и потоа да се претстават во сосема поинакво светло.

 

За да не ви се случи ова, најдобро е да се подготвите за денот на некој начин, иако секој работодавач е различен и затоа е заинтересиран за различни работи за вас, но во глобала одредени прашања се поставуваат во скоро 90% од интервјуата за работа. .

Еве некои од нив, како и предлози за одговори, за да можете да блеснете во полн сјај во еден од вашите најважни денови во животот.

Зошто сакате да работите овде?

Секоја компанија сака да знае што знаете за нејзината работа и зошто сте имале желба да работите таму. Луѓето имаат тенденција да бидат горди на компанијата во која работат, што може да очекувате од лицето кое го спроведува интервјуто. Затоа е многу важно пред интервјуто за работа да ги истражувате информациите за компанијата во која одите на интервју.

Значи, би било добро да можете да кажете неколку убави зборови за компанијата, потпирајќи се на она што ве привлече кога сакате да аплицирате за работа.

Дали е тоа домашна или меѓународна компанија? Колку вработени има? Дали производите и услугите се со соодветен квалитет, односно дали сте ги користеле тие производи?

Предлог одговор:

-Јас сум заинтересиран да работам во вашата компанија бидејќи лично ги користев вашите производи и сум воодушевен. Јас лично и сите што ги познавам. Исто така, прочитав дека поддржувате активности за помош на лица со посебни потреби, и тоа беше област во која работев претходно. Вашите вработени, исто така, имаат високо мислење за компанијата и производите и се задоволни од условите во кои работат.

 

Кажете ни нешто за себе, кои се вашите клучни црти, но и вашите слабости?

Овде зборувате исклучиво за вашите деловни квалитети. Фокусирајте се на нив, но не избегнувајте да одговорите на прашањето за слабостите, затоа што сите имаме недостатоци.

Започнете со квалитетите што се важни за работата за која аплицирате. Подгответе го вашиот одговор размислувајќи за вештините што се најважни за работата за која аплицирате. Погледнете го описот на работното место, идентификувајте ги должностите и списокот на вештини потребни за извршување на таа должност.

Предлог одговор:

-Се обидувам континуирано да работам на подобрување на моите лични комуникациски вештини со цел да станам подобар презентер. Неодамна завршив курс за наметлива комуникација за кој сметам дека е многу наградувачко искуство. Забележав дека неодамна отворивте претставништво во Мадрид. Дедо ми емигрираше од Шпанија и додека растев, во мојата куќа се зборуваше шпански. Јас сум целосно двојазичен, зборувам и англиски и шпански доста добро. Исто така, често патував во Шпанија со семејството. Така, ја запознав и шпанската култура. Со мојата диплома МБА, можам да работам и во Мадрид, што би било корисно за вас “.

 

Каде се гледате себеси за 5 години?

НИКОГАШ не смеете да кажете дека не го знаете ова прашање! Компанијата сака да види дали сте некој што сака да напредува, бидејќи ако го сакате тоа за себе, тогаш ја сакате компанијата и ќе се обидете да го постигнете тоа.

Предлог одговор:

Идеален одговор (ако немате план 5 години) е да кажете: Се гледам себеси во позиција каде што ќе напредувам заедно со компанијата и се надевам дека за 5 години ќе продолжите да учите и напредувате.

Кои вештини би ги донеле на оваа работа што другите кандидати не ги поседуваат? Зошто би ве вработиле?

Обидете се да пронајдете нешто што навистина ќе ве одвои од другите кандидати, што не сте го спомнале во биографијата што тие веќе имале можност да ја прочитаат. Ова е вашата шанса навистина да се истакнете. Бидете убедливи и посебни, така што работодавецот ќе ве запамети по нешто.

Предлог одговор:

-Бев под менторство на еден од најпродаваните во нашата индустрија. Тој ме научи дека најдобриот начин да се победи е да направам нешто за што не помислил конкурентот. Така, јас ја надминав својата продажба за повеќе од 150% секој месец, 12 последователни месеци. Токму тоа е вештината што ќе ви донесе пари и ме прави најдобриот кандидат за оваа работа.Верувам дека со ова искуство можам да придонесам за промени во вашата компанија. Јас сум доверлива личност и верувам дека би бил значаен дел од вашиот тим.

Колку очекувате да биде вашата почетна плата?

Ова е трик прашање. Ако можете, не ја спомнувајте прво платата, но ако работодавецот настојува, однапред дознајте колку се плаќа такво работно место. Ова е трик прашање!

Разговорот секогаш можете да го свртите во ваша корист, така што работодавачот ќе ви ја каже првата плата. Обидете се да не бидете првиот кој ќе ја исплати очекуваната сума на плата или дневница.

Предлог одговор:

-Колку е платата за слични работни места во вашата компанија?; Колку нормално плаќате некому со моите квалификации? Сигурен сум дека можеме да се согласиме за разумна сума кога ќе дојде време. Дознајте за долните и горните граници на опсегот на плати за вашиот профил во околината.

Ако треба да одговорите на овие прашања со број, држете се до приближна, не прецизно дефинирана сума.

-Јас сум на мислење дека платата за работата што ја опишавте се движи од _ до __ денари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
hahah
hahah
2 години пред

vo makedonija go nema ova ako se znaes so menadzerot ili direktorot ke te primat ako ne dzabe si poljubil vrata i si istepal vreme

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote