in

Спиењето напладне ги зајакнува вештините за меморија и вербална флуентност!

Една нова студија спроведена во Кина ги откри ефектите на пладневниот сон врз умот. Соодветно на тоа, одењето во точна попладневна дремка помага во зајакнувањето на меморијата и вербалната флуентност.

Научниците од центарот за ментално здравје во Шангај спроведоа експеримент со 2.200 учесници од градовите Пекинг, Шангај и Ксиан во Кина за да утврдат како спиењето на пладне делува на умот.

Во рамките на експериментот, 1.520 учесници спиеле помалку од 2 часа напладне, додека 680 учесници останале будни како и обично. Во следниот чекор на студијата, учесниците беа применети за да се измери нивната ментална компетентност како што се визуелно-просторни вештини, краткорочна меморија, распон на внимание, решавање проблеми, просторна свесност и вербална флуентност.

Лидерот на тимот што го спроведе истражувањето, др. Лин Сун во изјавата за нивните резултати рече дека учесниците кои отишле на пладневна дремка покажале забележителна разлика во меморијата и вештините за вербална флуентност.

Коментирајќи ја студијата, неврологот болница д-р Ленокс Хил, Њујорк. Гајатри Деви, пак, изјави дека здравите навики за спиење го намалуваат ризикот од деменција на долг рок и дека се потребни повеќе истражувања на оваа тема. Според истражувачите, должината и фреквенцијата на пладневниот сон се важни и во однос на менталните ефекти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote