in

УбавоУбаво Што?Што?

Со години сме знаеле погрешно! Зошто спиењето голи е потребно за нашето здравје?

Не знаеме месечарите како ќе ги прокоментираат овие придобивки!   

 1. Спиењето голи ви помага да спиете поудобно – Температурата на телото е можеби еден од најодлучувачките фактори за добар сон. Дури и 0,4 степени промена на температурата ја согледува мозокот и влијае на здравјето на вашиот сон. Пижамите што ги носите додека спиете природно ја зголемуваат температурата на вашето тело и му штетат на здравјето на вашиот сон.
  Çıplak uyumak daha rahat uyumanıza yardımcı olur.
 2. Ја заштитува вашата кожа – Истражувањата покажуваат дека мажите ја менуваат својата пижама во рок од 13 дена, а жените во рок од 17 дена, но оваа ситуација е всушност доста штетна за вашата кожа. Освен што не се хигиенски, штетните бактерии кои се акумулираат во пижами може да ја иритираат кожата по некое време.
  Cildinizi korur.
 3. Ја зајакнува вашата врска – Кога сме во контакт со кожата, ослободуваме окситоксин, исто така познат како љубовен хормон кај луѓето. Благодарение на овој хормон, се чувствуваме побезбедни и воспоставуваме поцврста врска со нашиот партнер.
  İlişkinizi güçlendirir.
 4. Колку и да звучи апсурдно, спиењето голи всушност спречува зголемување на телесната тежина – Според истражувањата, колку е постудена нашата соба додека спиеме, толку повеќе калории согоруваме во споредба со топлите. Бидејќи пижамите што ги носиме нè загреваат, оваа шанса ќе ја изгубиме целосно.
  Kulağa saçma gelse de çıplak uyumak aslında kilo alımını engeller.
 5. Ја зголемува вашата самодоверба – Колку и да звучи апсурдно, спиењето голи всушност ве тера да склучите мир со сопственото тело и во овој контекст е всушност акција што ја зголемува вашата самодоверба.
  Öz güveninizi arttırır.
 6. Ви помага да заспиете побрз – Ние веќе споменавме дека температурата на вашето тело е еден од одредувачките фактори за заспивање. Во овој контекст, можете полесно да го прилагодите „биолошкиот часовник“ на вашето тело. Значи, кога спиете голи, можете побрзо да заспиете и полесно да го откриете вашиот биолошки часовник.
  Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.
 7. Ја намалува неплодноста кај мажите – Неодамнешното истражување спроведено на 656 мажи сугерираше врска помеѓу мажи кои носат тесна долна облека и низок број на сперматозоиди. Затоа спиењето голи е еден од најефикасните начини за одржување на тестисите ладни и на оптимална температура за здравјето на спермата.
  Erkekler için kısırlığı azaltır.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote