in

Квалитетот на сонот е најважен, не е важно колку спиеме!

За добар сон, клучот не е колку часови спиеме, туку квалитетот на сонот.

Одамна е познато дека вознемиреноста и стресот го зголемуваат интензитетот на РЕМ сонот, особено кога најмногу сонуваме, што предизвикува да започне рано во текот на ноќта. Ова го намалува длабокиот сон што му е потребен на телото за да го опорави целото тело.

Ако интензивното сонување продолжи во текот на целата ноќ, ќе се разбудите чувствувајќи се истоштено и без мотивација. Истражувачите, и оние кои го доживеале, тврдат дека станува збор за спиење што ја карактеризира депресијата, пишува Гардијан.

Меѓутоа, ако несоницата и кошмарите спречуваат РЕМ сонот да го намали хормонот на стрес кортизол и да ги смири емоциите од претходниот ден, амигдалата во мозокот останува во подобрена состојба на возбуда.

Клиничките истражувања покажуваат дека амигдалата делува 60 проценти пореактивно на емоционално наелектризирани настани ако ја пропуштите РЕМ фазата на спиење.

Истражувачот Денис Кларк Поуп откри дека несоницата кај адолесцентите го зголемува ризичното и импулсивно однесување што може да доведе до самоубиствени мисли.

Други студии за спиење исто така посочија дека несоницата е клучен фактор на ризик кој одредува дали лицето кое страда од посттрауматско стресно нарушување или голема депресија ќе страда од самоубиствени мисли.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote