in

Што?Што?

Зошто спиење покрај вентилатор е лоша идеја?

Спиењето во текот на летната жештина може да биде многу тешко. Луѓето посегнуваат по различни решенија, па дури и ги вклучуваат обожавателите за да не се будат ноќе искапени во пот.

Експертот за спиење Марк Редик вели дека има свои недостатоци, но и предности.

„Вентилаторот ја контролира температурата во просторијата, обезбедува циркулација на воздухот и произведува звуци, за кои се знае дека се смируваат“, вели Редик и истакнува дека ова исто така може да предизвика алергиски реакции.

„Во воздухот има многу прашина и полен, кој полесно влегува во вашите синуси со вентилатор. „Оние кои страдаат од алергии, астма и поленска треска, секако би можеле да се најдат во неволја ако спијат покрај вклучениот вентилатор“, тврди Редик, пишува Космополитен.

Сувиот воздух произведен од вентилаторите исто така може да ја исуши кожата и грлото и да предизвика иритација на очите, особено кај луѓето кои носат леќи. Таквиот воздух може да влијае на назалните премини и синусите, што може да доведе до акумулација на слуз и главоболки.

Поради студениот концентриран воздух, можете да се разбудите и со грчеви и напнатост во мускулите.

„Постојат начини да се разладите навечер без помош на вентилатор. Во текот на денот, затемнете ја просторијата, пијте поладна вода и избегнувајте алкохол и кофеин, користете памучни чаршафи и туширајте се со ладна вода “, сугерира овој експерт.

И за оние кои сè уште сакаат да користат вентилатор, тој советува да замрзне неколку шишиња вода.

„Кога сте подготвени за спиење, ставете ги шишињата пред вентилаторот и ќе почувствувате постуден воздух. „Стави пари во вентилатор што ротира, но не дува директно во тебе и не чувај ги цела ноќ“, заклучи тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote