in

Во Хоргос е спречен шверц на електрични велосипеди во вредност од 60.000 евра!

Царинската управа на Србија вчера објави дека спречила шверц на шест нови електрични велосипеди на преминот Хоргош со Унгарија, со проценета вредност од скоро седум милиони динари.

Цариниците прво пронајдоа електричен велосипед „во задниот дел на комбе со чешки регистар“, кој се чинеше дека е сосема нов, освен што гумите му се калливи “, а потоа пронајдоа пет нови„ Специјализирани “електрични велосипеди под крпи и облека. Полначи за батерии и „неискористени педали за педали“.

Утврдено е дека сите велосипеди се целосно нови, „но дека сите тие имаат нечисти гуми поради некоја причина“.

Во комбето имало двајца чешки државјани, кои првично им соопштиле на цариниците дека имаат само личен багаж.

Против возачот на комбето е поведена прекршочна постапка до чиј крај ќе бидат задржани велосипедите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote