in

Што?Што?

Спречете опаѓање на косата со природна маска од зелен чај! [РЕЦЕПТ]

Откријте како може да ви помогне зелениот чај против опаѓање на косата. Ова е едноставно, а сепак ефикасно природно решение – можеби токму ова е рецептот што го чекавте!
Како зелениот чај спречува опаѓање на косата?

Зелениот чај е познат уште од античко време. Се користи за разни намени поради неговите состојки. Сите го пиевме во одреден момент, особено ако имавме проблеми со телесната тежина. Да, познато е дека зелениот чај е добар за слабеење. Но, дали знаевте дека зелениот чај помага и во спречување на опаѓање на косата? Најверојатно не.
Тајната е во неговиот состав. Па, да видиме што има во него:

 • Содржи флавоноиди
 • Има полифеноли
 • Зелениот чај ги содржи витамините А, Е и Ц.
 • Во него може да најдете и селен, цинк, манган, хром

Па, што поточно од овие состојки помага при опаѓање на косата? Да речеме, антиоксидансите се клучни.

Како се користи зелениот чај против опаѓање на косата?

Зелениот чај против опаѓање на косата може да се користи на неколку начини. Како што се на пример:

 • Маска за раст на косата
 • Тоник за коса
 • Шампон за коса
Маска со зелен чај против опаѓање на косата

Сè што ви треба е следново:

 • Зелен чај – 2 кеси или 2-3 лажички зелен чај од здрава храна
 • Маслиново масло – неколку капки
 • Хидратантна маска за коса – можете да користете и поевтина, но без силикони
 • Ако сакате, можете да додадете малку квасец како извор на витамин Б.
Подготовка:

Направете чај, почекајте да се олади и истурете 1/3 во сад. Ставете маслиново масло заедно со маската (околу 1 чаша). Промешајте и нанесете ја на косата. Се препорачува да ја држите околу 15-20 минути и откако ќе истече времето, исплакнете темелно.

Пред да нанесете маска, можете да користите шампон (со зелен чај), поради неговото побрзо дејство и добар ефект врз косата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote