in

Што?Што?

Спречете дехидрација – пијте вода дури и кога не сте жедни!

Пијте вода во редовни интервали. Исто така, добра идеја е да водите сметка колку вода пиете за да бидете сигурни дека сте испиле доволно. Во текот на летото, уште поважно е да пиете доволно течности воопшто.

Кога температурите се високи и повеќе се потиме, на нашето тело му требаат повеќе течности за да го надомести загубеното.

Дехидратацијата е многу лесна, особено во лето, и тоа може да доведе до опасни состојби како што се исцрпеност и топлотен удар.

Лена Јунгст, ко-основач на „Воздух up“, откри како секогаш да се хидрираме:

Пијте вода дури и пред да бидете жедни
„За да бидете хидрирани, важно е постојано да пиете вода во текот на денот, во мали голтки, но постојано“, вели Лена. Пијте го во редовни интервали.

Бидете свесни колку вода пиете
Лена вели дека е добра идеја да бидете методични и да водите сметка за тоа колку пиете.

„Додека пиете голтка вода овде и таму е одлично, подобро е да бидете свесни колку точно пиеме, за да бидете сигурни дека всушност добиваме онолку вода колку што ни треба“, вели таа, додавајќи дека може да се чувствувате како сте испиле литар додека пиете.мали голтки, но во реалноста тоа може да биде само една чаша.

Чувајте вода со вас постојано
Треба да имате навика да ставате шише вода во торбата секој пат кога ќе излезете од дома, особено кога температурите се високи, што е случај деновиве.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote