in

ЧАНТА ЗА ЗЕМЈОТРЕС! Што треба да имате во чантата во случај на земјотрес?

Последниот земјотрес во Измир ни ја долови моќта на природата! Во прилог имаме листа која треба да ја погледнеме!

Пред да излезете од вашиот дом исклучете ги боците, струјата!

Следно нешто е спремањето на чантата во случај на земјотрес!

Што треба да имаме во чантата?

  1. ВОДА! Во количини колку што можеме да носиме!
Taşıyabildiğiniz kadar su.

2. Јадења кои не се расипуваат бргу! Конзерви, паштети, бисквити, кракери!

Kolay bozulmayacak yiyecekler.

3. Несесер за прва помош! Овие несесери ги знаеме од автомобилите. Во нив се наоѓаат завоји, ханзапласи, ножици, безопасни игли, памук и многу други акцесоари за помош во случај на повреда!

İlk Yardım Çantası

4. Радио на батерии и многу резервни батерии! – Во случај на голем земјотрес, се случува операторите да не работат. Во таков случај радијата играат голема улога!

Pilli radyo ve yedek piller

5. Рачна светилка!

Pilli el feneri ve yedek piller

6. Покривки, ќебиња!

Battaniye

7. Пари во готово! – за време на голем земјотрес се случуваат хаварии од кои снемува електричната енергија! Парите во готовина може многу да ни помогнат!

8. Ќибрит и запалка!

Kibrit ve çakmak

9. Свирче! – овој мал предмет во случај на голем земјотрес може да ни го спаси животот така што ако сме под рушевина ќе ни помогне да го обелодениме нашето место на спасувачките екипи!

Düdük

10. Резервни клучеви од дома! Важни документи, лични карти пасоши!

Önemli evraklar

11. Хигиенски средства!

Hijyenik ped vb.

12. Важни телефонски броеви!

Önemli telefon numaraları

13. Лекови! – за луѓето со хронични болести!

14. Храна, пелени, облека за бебиња!

Eğer bebeğiniz varsa:

15. По малку облека за сите годишни времинња!

Mevsime uygun yedek giysiler

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote