in

Русија ја регистрираше вакцината Спутник лајт!

Еднокомпонентна вакцина против коронавирусот „Спутник лајт“ е регистрирана во Русија, а нејзината ефикасност е 79,4 проценти, што е повеќе отколку кај многу вакцини во две дози, објави рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ).

„Министерството за здравство на Русија, Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија„ Гамалеја “и РФПИ објавуваат дека е регистрирана еднокомпонентна вакцина против коронавирусот„ Спутник лајт “. Ефективноста на еднокомпонентната вакцина е 79,4 проценти од 28-ми ден по имунизацијата. Стапката на ефикасност е околу 80%, процентот ги надминува стапките на ефикасност на многу вакцини за кои се потребни две дози “, се вели во соопштението.

Беше прецизирано дека евалуацијата на ефикасноста е извршена врз основа на податоците од Русите кои примиле само една доза во рамките на програмата за масовна вакцинација и кои од која било причина не ја добиле втората доза во периодот од 5 декември 2020 година до 15 април 2021 година.

Според лабораториското истражување на центарот „Гамалеја“, вакцината „Спутник лајт“ е ефикасна против сите нови соеви на коронавирус, се додава во соопштението на Фондот.

„Не се регистрирани сериозни несакани ефекти по имунизацијата со вакцината„ Спутник лајт ““, се вели во соопштението. Вакцината „Спутник лајт“ е првата компонента на вакцината „Спутник В“ – рекомбинантен аденовирусен хуман вектор од 26-тиот серотип (rAd26).

„Спутник лајт“ не бара посебни услови за складирање и логистика, а цената е прифатлива – помалку од 10 долари, пренесува Спутник. Режимот на единечна доза овозможува голем број луѓе да се вакцинираат за кратко време.

Шефот на РФПИ, Кирил Дмитријев, посочи дека „Спутник V“ останува главно средство за вакцинација против корона во Русија, додека еднокомпонентната вакцина „Спутник лајт“ ќе се извезува во странство. Рускиот фонд објавува дека првата доза на вакцина „Спутник V“ ја примиле повеќе од 20 милиони луѓе ширум светот до 5 мај.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote