in

Колку сквотови (squats) треба да направите за да ги видите резултатите?

Сквотите топат повеќе калории од многу други вежби, и тие можат да се прават дома, на работа, во теретана, во парк, всушност – каде било. Покрај зајакнување на мускулите на глутеусот и бутот, сквотовите ќе го подобрат држењето и рамнотежата.

Вежбањето сквотови исто така ќе го забрза метаболизмот, што ќе поттикне побрзо согорување на маснотиите и ќе резултира со губење на тежината. Сè на сè, редовните сквотови ќе го подобрат квалитетот на животот и ќе ги олеснат секојдневните задачи и обврски.

За почеток, важно е да знаете како правилно се изведуваат сквотови: кога сме во позиција на сквот, важно е колената да не одат преку врвот на прстите. Ако го направите сквотот правилно, при секое повторување, односно враќање од сквотот во почетната позиција, ќе ги почувствувате контракциите на глутеусните мускули.

Ако не чувствувате мускули затегнати, тогаш најверојатно ја пренесувате тежината на телото на предниот дел од стапалото наместо на петицата. Ова значи дека најголемиот дел од работата ја прават квадрицепсите, а не мускулите на глутеусот. За да го поправите ова, пренесете ја телесната тежина на вашите потпетици и исцедете го глутеусот додека се вратите на почетната позиција. За време на вежбата, ќе почувствувате како горат мускулите на задникот.

Повеќето експерти препорачуваат да извршите сет од 10 до 20 или 30 сквотови на ден, два до три пати неделно.

Вашиот план за сквотот може да биде и како што следува:

Дваесет сквотови на ден е вистинската работа за почетниците. Ако додадете сквотови во вашата програма за фитнес, не треба да правите повеќе од 20 сквотови на почетокот. Кога ќе ви стане лесно, можете да го зголемите бројот на сквотови.

Педесет сквотови на ден се одлични за оние кои особено сакаат да го забрзаат метаболизмот.

Сто сквотови на ден се идеални за луѓе кои сакаат да ги видат и почувствуваат бројните резултати од вежбањето, вклучително и зголемување на мускулната маса, подобра издржливост и општа промена на животниот стил.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote