in

ДАЛИ Е МОЖНО?! Долготрајното пливање и престој во вселената можат да го намалат срцето!

Долгорочниот престој во вселената и долготрајното пливање имаат нешто заедничко: тие можат да го намалат срцето, заклучија научниците во студијата предводена од интернист од Универзитетот во Тексас.

Тие ги споредиле ефектите од едногодишниот престој во вселената врз телото на астронаутот Скот Кели со ефектите оставени врз телото на пливачот Беноа Лекомт со обидот да се плива преку Тихиот океан.

Во двата случаи, постои недостаток на товар што гравитацијата го става на срцето, што предизвикува атрофија на срцето. Во ниту еден од овие два случаи вежбите не беа доволни за да се компензираат промените во срцето.

Студијата ја водеше д-р Бенџамин Левин, професор, интернист на Универзитетот во Тексас и беше објавена во списанието „Циркулација“.

Резултатите од студијата беа поврзани со долгорочно патување во вселената, како што се експедициите на Марс што НАСА ги планира во следните десет години.

“Една од работите што ги научивме од долгогодишно истражување е дека срцето е неверојатно еластично. Затоа се навикнува на товарот. Се случува во вселената срцето повеќе да не мора да пумпа крв нагоре, бидејќи нема гравитација “, вели професорот. Левин за BBC News.

Скот Кели помина 340 дена на Меѓународната вселенска станица (ISS) за да им овозможи на научниците да ги проучат ефектите на летовите со долг дострел врз човечкото тело.

Пливачот Беноа Лекомте, кој претходно пливаше преку Атлантскиот океан, го започна својот втор потфат на 5 јуни 2018 година, а тоа е да плива преку Тихиот океан. Лекомт за 159 дена исплива 2.821 километар, а потоа се откажа од напорот.

Пливањето подолго време влијае и на срцето бидејќи го менува товарот што го става гравитацијата врз срцето, имајќи предвид дека телото во водата е во хоризонтална, а не во вертикална положба.

Лекомт пливал просечно 5,8 часа на ден и спиел осум часа ноќта. Тоа значи дека тој бил во лежечка положба секој ден помеѓу девет и 17 часот.

Научниците понекогаш користат студии за спиење за да симулираат лет во вселената, бидејќи лежењето го отстранува пумпањето од нозете до главата што го оптеретува срцето. Но, професорот Левин верува дека потопувањето во вода подолг временски период во хоризонтална положба е уште подобар модел за симулирање на постоењето во вселената.

Во случај на овие двајца мажи, срцето не мораше да испумпува крв нагоре, па затоа почна да слабее.

„Кога гледаме во левата комора на срцето, гледаме загуба од 20 до 25 проценти од вкупната маса за четири или пет месеци колку што плива Лекомт“, рече координаторот на студијата, д-р Dr.ејмс Мекнамара од Универзитетот во Тексас . „Со капетанот Кели видовме специфично слабеење од 19 и 27 проценти за една година.

Вежбањето, се разбира, работи на намалување на процесот на губење на срцевата маса. Астронаутите на ISS интензивно вежбаат за да се намали загубата на мускулна и коскена маса што се јавува во орбитата.

Сепак, дури и режимот на вежбање не беше доволен за да се спречи атрофијата на срцето на капетан Кели.

На почетокот на студијата, научниците се прашуваа дали количината на вежба што ја практикува пливачот во водата ќе спречи губење на срцевата маса.

“Бев апсолутно убеден дека срцето на пливачот нема да атрофира. И тоа е најубавото нешто во науката – најмногу откриваш кога ќе најдеш нешто што не си го очекувал”, објасни професорот Левин. „Излезе дека кога пливате толку часови на ден, не е како кога Мајкл Фелпс плива затоа што плива со сета своја моќ“.

Во случајот на Лекомте, тоа беше релативно лесно пливање и “немаше доволно физичка активност. Ниското ниво на физичка активност не го штити срцето доволно за да може да се прилагоди на губење на гравитацијата”, вели Левин.

Прилагодувањето на срцето кон новите услови не е долгорочно, и срцата на двајцата мажи се вратија во нормала кога стапнаа на цврста површина.

Но, преткоморите на срцето се шират во вселената како резултат на промените во начинот на проток на крв, и ова може да доведе до состојба наречена атријална фибрилација или аритмии, кога срцето чука брзо и нередовно и ризикот од срцев удар може да се зголеми.

Постои друга опасност за срцето за време на вашиот престој во вселената. Поголем процент на зрачење може да ја забрза коронарната срцева болест и затоа астронаутите одат на прегледи поради можна атеросклероза. Но, астронаутите кои летаат во вселената се претежно средовечни луѓе, а проблемот со формирање на плаки на theидовите на крвните садови се јавува во староста. Ова е важно затоа што срцев удар во вселената би било катастрофа.

Професорот Левин е дел од програмата на НАСА наречена „Цифер“, која ќе испрати уште 10 астронаути во вселената за да ги истражат ефектите на долгорочните вселенски мисии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote