in

Во Лондон се цртаат 150.000 срца за жртвите од коронавирусот!

Активистите започнаа да цртаат скоро 150.000 срца на ѕидот спроти британскиот парламент во спомен на починатиот од ковид-19.

Муралот треба да биде долг стотици метри долж јужниот брег на Темза пред Св. Томе, каде што премиерот Борис Џонсон беше на одделот за интензивна нега минатата година кога се здоби со ковид-19.

Акцијата беше организирана од група која бара јавна истрага за пристапот на владата кон пандемијата.

„Секое срце е насликано рачно и уникатно, како и најблиските што ги изгубивме“, рече Мет Фулер, еден од основачите на групата.

Британската влада вети дека ќе подигне споменик на жртвите на вирусот корона кога ќе заврши пандемијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote