in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Среда е најспектакуларната Супер Месечина за оваа година!

Оваа година најспектакуларната супер Месечина, што ќе се одржи на 26 мај, ќе се совпадне со делумно затемнување на Месечината.

Благодарение на затемнувањето, месечината не само што ќе биде одлична, туку и „крвава месечина“, објави NASA.

Како што е наведено, таканаречената крвава Месечина обично се случува за време на затемнувањето, кога Земјата е позиционирана директно помеѓу Месечината и Сонцето и кога ја крие Месечината од сончевите зраци, а името „црвена“ (крвава) е поради црвена рефлексија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote