in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Среќен ден во Токио – родени панда близнаци! [ВИДЕО]

Шин Шин, женска панда во зоолошката градина Уено во Токио, роди близнаци, што е радосен настан што предизвика дури и реакција од владиниот портпарол во Јапонија.

Полот на двете младенчиња сè уште не е утврден. Вработените во зоолошката градина прават се што можат во овој момент да ги заштитат и набудуваат мајката и бебето, соопштено е од зоолошката.

Ова е прв пат близнаци панда да раѓаат во зоолошката градина во Уена.

Едно од минијатурните младенчиња тежеше 124 грама и беше ставено во инкубатор, изјави портпаролот на зоолошката градина.

Мајката на Шин Шин се чувствува добро и се грижи за другото младенче, рече тој.

Кога пандите имаат близнаци, тие обично се грижат само за едното, па вработените во градината треба да се погрижат мајката да го дои тоа младенче додека тие се грижат за другото во инкубаторот, изјави портпаролот. Младенчињата редовно ќе ги менуваат местата, така што и двајцата ќе имаат пристап до мајчиното млеко, додаде тој.

Ова е прво раѓање на панда во зоолошката градина во Уено по 2017 година, кога се роди женката Ксианг Ксијанг 2017, што стана голема атракција на таа градина пред пандемијата на круната.

Најавата дека Шин Шин очекува младенчиња веќе беше голема вест во Јапонија на почетокот на јуни и индиректно придонесе за зајакнување на акциите на некои ланци на ресторани на Токиската берза. Оние компании кои имаат популарни ресторани покрај зоолошката градина, очекувано ќе профитираат од идниот прилив на посетители за да го видат проширеното семејство панди. Нивните акции денес повторно пораснаа.

„Раѓањето на близнаци е добра вест“, изјави денеска портпаролот на јапонската влада, Катсунобу Като.

Постојат само околу 1.800 големи панди во светот кои живеат во дивината, во шуми од бамбус на планините во Кина, нивното природно живеалиште кое станува сè поретко, според еколошката организација Светски фонд за природа.

Уште 600 лица од овој загрозен вид живеат во зоолошки градини ширум светот.

Кина има навика на долг рок да позајмува големи панди на други земји во знак на пријателство, што е практика наречена „панда дипломатија“.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote