in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СТАРИНСКИ ЛЕБ КОЈ СЕ ТОПИ ВО УСТА: Се подготвува супер лесно, и сите ќе го побараат овој рецепт од вас!

Состојки:

 • ‘ржано брашно 1 чаша
  интегрално брашно 1 чаша
  пченично бело брашно 1 чаша
  сол 1 лажица
  масло 1 лажица
  сув квасец 1 лажица
  вода 1,5 чаши

Како да се подготви:

Измешајте ‘рж, интегрално и пченично бело брашно со сол и сув квасец. Додадете млака вода, промешајте и оставете го тестото во фрижидер 12 часа. Извадете го тестото, измешајте го повторно, ставете го во намастена тава и печете половина час на 180 степени или додека не порумени.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote