in

Климатските промени оживеаја растеније кое не било видено 60 милиони години во Велика Британија

Растенијето Cycad растело во Велика Британија уште во времето на диносаурусите. Сега климатското затоплување му помогна на ова растеније повторно да се појави на островот. Овие растеније насекаде оставало фосили, од Алјаска па се до Антартикот, но неговите потомци се лимитирани да растат само во тропските и субтропските климатски услови.

Сега во ерата на глобалното затоплување предизвикано од луѓето, ова растеније се враќа на своите поранешни локации. За прв пат во 60 милиони години, Cycad никна на поврината на Велика Британија. Ова би било многу импресивно доколку не беше директен резултат предизвикан од климатските промени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote