in

Статуата на Грета Тунберг од 28.000 евра предизвика контроверзии! [ВИДЕО]

Откривањето на статуата на Швеѓанката Грета Тунберг, активист за клима, на британски универзитет предизвика контроверзии околу нејзиното финансирање.

Бронзена статуа наречена „Направи разлика“ претставува 18-годишен Швеѓанец во природна големина. Делото е на уметницата Кристин Чарлсворт, поставена на Универзитетот во Винчестер на југот на Англија.

Претставник на универзитет рече дека институцијата е горда што ја препознала Грета Тунберг, иако таа е „многу контроверзна личност“.

Изразувајќи почит кон Швеѓанецот, студентскиот сојуз критикуваше дека на статуата и се плаќа 24 000 фунти (28 000 евра) и побара истата сума да им биде поделена на услугите за поддршка на студентите.

„Ние сме среде никаде, многу студенти всушност немаа пристап до кампусот, многу од нив се обидуваат да студираат преку Интернет и навистина им е потребна поддршка“, велат од синдикатот.

Универзитетот одговори дека не се пренасочуваат средства од „поддршка на студентите за финансирање на проектот“.

Статуата е „симбол на нашата посветеност во борбата против еколошката и климатската вонредна состојба“, рече универзитетот, кој прогласи вонредна состојба во 2019 година и си постави за цел неутралност на јаглерод до 2025 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote