in

БИЗАРНО? Купија статуа на лигња наместо да ги искористат парите за санирање на штетите од пандемијата!

Еден крајбрежен град во Јапонија искористи пари издвоени за да помогне во санирање на економските последици од епидемијата за да плати огромна статуа на лигњa.

Статуата долга 13 метри чинела нешто повеќе од 190.500 евра. Сместено е во пристанишниот град Ното, каде летачките лигњи се сметаат за локален деликатес.

Претставниците на Ното за локалните медиуми изјавија дека статуата е дел од долгорочниот план за привлекување туристи по пандемијата на вирусот корона.

Има многу малку пријавени случаи во рибарскиот град Ното, лоциран во префектурата Ишикава, во средината на западниот брег на Јапонија. Но, градот беше под влијание на драстичното намалување на бројот на туристи. Ното добил околу 6,1 милиони евра преку национални грантови наменети за итна финансиска помош на подрачјата погодени од пандемијата, пренесува Yahoo.

Не беше задолжително да се трошат парите за работи што се директно поврзани со kovid19, но некои ги критикуваа градските власти за трошењето на џиновски лигњи, особено затоа што пандемијата сè уште не е завршена.

Еден жител за локалните медиуми изјави дека парите можеле да послужат како итна финансиска поддршка на медицинскиот персонал или здравствените установи.

Како и на други места, туризмот во Јапонија е во криза поради пандемијата на вирусот корона. Земјата ќе биде домаќин на Олимписките игри оваа година, но присуството на странски гледачи не е дозволено, поради што Јапонија ќе претрпи загуба од околу 1,5 милијарди евра, според проценките на некои експерти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote