in

УШТЕ ЕДЕН ТАКОВ ПОДАРОК! Франција испраќа уште една Статуа на слободата до Американците!

Франција ќе ја испрати втората Статуа на слободата во САД, 135 години по првата, како знак на посветеност на зајакнување на француско-американските односи, пишува „Журнал ди Диманш“.

– Оваа статуа е двоен симбол на слободата, но и на гостопримливоста – рече францускиот амбасадор во САД, Филип Етјен.

Францускиот весник пишува дека новата статуа ќе биде испратена во САД на 7 јуни и дека ќе пристигне на време за да се одбележи Денот на американската независност на 4 јули. Тој ќе остане во САД 10 години.

Новата статуа е значително помала од оригиналната. Висока е 2,83 метри и ќе патува за САД со брод под знаме на Франција во посебен контејнер со сензори. Статуата ќе пристигне во Њујорк и ќе биде поставена на островот Елис, од каде ќе може да се види оригиналната статуа на островот Либерти.

Потоа ќе биде пренесена во резиденцијата на францускиот амбасадор во Вашингтон.

Етјен рече дека го информирал градоначалникот на Вашингтон дека статуата ќе може да се види од улицата и дека ова е посветеност на сите од двете страни на Атлантикот што овозможија изградба на Статуата на слободата и на сите ширум светот кои се бореа за што симболизира.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote