in

Stefano Domenicali нов извршен директор на F1

FILE PHOTO: Ferrari Formula One team principal Stefano Domenicali attends a news conference after the second practice session of the Australian F1 Grand Prix in Melbourne March 14, 2014. REUTERS/Brandon Malone

Бившиот тимски шеф на Ferrari, Stefano Domenicali е назначен за нов извршен директор на Формула 1. 55 годишниот италијанец, моментално извршен директор на Lamborghini, ќе започне со работа во F1 од Јануари. Domenicali беше тимски шеф на Ferrari од 2008 до 2014.

Chase Carey, сегашниот шеф на F1, ќе остане во повисоките функции, но нема повеќе да биде извршен директор. „Chase направи одлична работа во F1. Тој е многу заслужен за Конкорд договорот помеѓу екипите како и многу други работи. Тој го промени спортот во позитивна смисла“ изјави претседателот на F1, Greg Maffei.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote