in

ПРЕЈАДУВАЊЕ ПА КАЕЊЕ? Што можеме да направиме по прејадување?

На сите ни се случува од време на време да внесуваме голема количина храна во организмот. Прејадувањето е нешто со што обично се занесуваме за време на викендите и празниците.

Како резултат на прејадување, обично се јавува тешко и прилично непријатно чувство.

Просечниот стомак може да прими една до две помали чаши храна, според OSF Health. Но, понекогаш јадеме многу повеќе од тоа. За среќа, има нешто што можеме да сториме за да се чувствуваме подобро, пишува Инсајдер.

Првото нешто на таа листа е одење на прошетка.

Иако може да почувствувате силна потреба да легнете на каучот после прејадување, тоа не е добра идеја. Лежењето може да ја зголеми можноста за проблеми со варењето на храната и металоиди.

Затоа, прошетката, дури и да траеше пет или десет минути, е најдобриот избор. Пешачењето го стимулира варењето и може да помогне во балансирање на нивото на шеќер во крвта.

„Пешачењето помага во регулирање на варењето на храната“, потврди доктор Кристен Смит.

Пиењето вода може да помогне во спречување на запек, но исто така може да помогне во исфрлање на вишокот на натриум што веројатно сте го конзумирале со повеќе храна.

Исто така е важно да се избегнуваат газирани пијалоци кои можат да доведат до надуеност.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote