in

ШТО АКО СЕ СЛУЧИ? Што да направите ако вашето куче го касне змија?!

Каснувања од змија за кучиња може да бидат многу опасни, во некои случаи и фатални ако змијата има отров, затоа е многу важно да се дејствува брзо и да се применуваат техники за прва помош.

Ако змија касне куче, се подразбира итна посета на ветеринар, но подеднакво е важно да му се обезбеди прва помош на кучето, што вклучува имобилизација или врзување на ногата од пет до 10 сантиметри над местото на залак. Ова ќе го забави ширењето на токсините.

Исто така е важно кучето да се одмори по загризот.

Вие едноставно го земате во вашите раце и го присилувате да се одмори. Кога ќе го земете во рацете, внимавајте да не го превртете кучето наопаку како бебе, туку нозете да му се свртени кон земјата, така што ќе биде во позиција како да стои на земја.

За големи кучиња, обидете се да организирате некаков вид на транспорт до првиот ветеринар (импровизиран кревет како за човек) затоа што не е добро куче да оди по угризот.

„Животното треба да се смири. Јасно е дека поради силната болка при загриз се чувствува чувство на страв и паника, затоа обидете се да бидете смирени за да му пренесете позитивни емоции на пријател, а не ваш сопствен страв“, наведуваат ветеринарите.

Покрај гризењето на ногата на змија, кучињата често ја гризат и муцката. Во тој случај, врзувањето е невозможно, но исто така треба да се обидете да ги задржите животните во мирување.

Одете на ветеринар најмногу за два часа, во спротивно кучето може да изгуби екстремитет, па дури и живот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote