in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Што се случува со организмот ако јадете ленено семе секој ден

Лененото семе е дел од исхраната на многу народи стотици години. Оваа храна со право е на списокот на суперхрана. Можете да го додадете во многу јадења и да ги збогатите вашите омилени јадења со тоа, така ќе внесете вистинско богатство на лековити состојки во вашето тело.

Еве како ова лековито семе влијае на вашето тело.

  1. Богато е со омега 3 масни киселини кои имаат неверојатно влијание врз вашето целокупно здравје.
  2. Лененото семе може да го намали нивото на лош холестерол во крвта до 50 проценти.
  3. Овие семиња исто така можат да ги намалат нивоата на триглицериди за 25-60 проценти.
  4. Не само што го намалуваат нивото на холестерол и триглицериди, семето од лен исто така има превентивно влијание врз појавата на дијабетес и ги регулира нивото на шеќер во крвта.
  5. Само три лажици ленено семе содржат омега 6 и омега 9 масни киселини колку што има во една фунта риба.
  6. Лененото семе е многу богато со растителни влакна, па затоа влијае на правилно варење и спречува запек.
  7. Лигнаните кои се наоѓаат во семето од лен имаат превентивно дејство врз карцином, срцеви заболувања и остеопороза. Исто така, лигнаните имаат антиинфламаторно дејство и ефикасно ги ублажуваат проблемите предизвикани од артритис и лупус.
  8. Ленените семиња исто така можат да ви помогнат да изгубите тежина бидејќи значително го продолжуваат чувството на ситост.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote