in ,

Што?Што?

Што е тоа „токсична позитивност“ и како да ја препознаете?

Cartoon stick drawing conceptual illustration of businessman throwing paper balls on another man. Business concept of competition.

Нема ништо лошо во гледањето на животот од посветла страна и обидот да се остане позитивен кога времињата стануваат тешки, но понекогаш тоа може да доведе до точка кога таквото размислување може да стане токсично.

Без разлика дали покажувате токсична позитивност кон себе или кон другите, ова може да биде проблем, но исто така може да се избегне.

Што е токсична позитивност?

Тоа значи да се држиме до вечно позитивните ставови до степен до кој ги негираме сопствените вистински чувства или чувствата на другите.

„Без оглед колку е болна ситуацијата или колку е тешка, една личност треба да ја задржи позитивноста и да го смени начинот на гледање на работите за да биде среќен или благодарен“, изјави за Mind Body Green психотерапевтот Бабита Спинели.

Во последната година, феноменот на токсична позитивност добива се поголемо внимание. Некои се соочија со пандемијата принудувајќи позитивно размислување, додека други брзо ја нарекоа нездрава и лоша природа на токсична позитивност.

Според терапевтот odyоди Кемерер, токсичната позитивност произлегува од желбата да се почувствува нешто што всушност не го чувствуваме. Не сакаме тешки чувства, затоа се принудуваме да се чувствуваме поинаку, но ако тоа го правиме постојано за да ги избегнеме или негираме нашите вистински емоции, вели таа, ризикуваме да не прифатиме себеси и ситуацијата како што е навистина.

Со што најчесто се среќаваат токсичните позитивни луѓе?

Чувства на вина над сопствените емоции

Ако се занимавате со токсична позитивност, може да забележите чувство на вина секогаш кога ќе се појават негативни емоции, или, како што го опиша Кемерер, самите се осудувате за тоа што го доживувате.

Постапувајќи благодарност

Еден од видливите знаци на токсична позитивност е фокусот на благодарноста како начин да ги заобиколите вашите чувства. Ова не значи дека благодарноста е лошо, но може да биде кога се користи за потиснување на сопствената емоција.

Споредба

Само затоа што се чини дека некој друг се справува со тешки времиња подобро од вас, тоа не е причина да започнете да се споредувате со нив. Спинели објаснува дека во светот на социјалните мрежи лесно може да се почувствува дека сите други се попозитивни од вас и дека можете да бидете попозитивни. Но, погледите измамуваат и секој се справува со проблемите на свој начин. Избегнувајте да се споредувате со другите.

Одбивање на болни емоции

Кога ќе се појават болни емоции, можете целосно да ги истуркате, инсистирајќи да останете позитивни. Луѓето можат да ве охрабрат да го сторите тоа кога ќе кажат работи како: „Погледнете го од посветла страна“.

Се се случува со причина

Дури и ако навистина верувате дека сè се случува со некоја причина, сепак е важно да ги почувствувате и прифатите вашите емоции во моментот, наместо да ги рационализирате или да ги надуховувате.

Спинели нагласува дека прифаќањето на сопствените чувства, но и чувствата на другите без пресуда, е тоа што ја надминува токсичната позитивност. Иако на почетокот можеби не е лесно, со текот на времето овие тешки и болни емоции ќе станат сè помалку тешки и болни.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote