in

ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ?! Пратениците против вратоврските и оделата бидејќи ги сметаат за сексистички и расистички!

Членовите на парламентите на сојузните држави на САД тврдат дека се принудени да се придржуваат кон застарените правила на облекување, кои сè повеќе се сметаат за сексистички и расистички.

Така, државниот сенатор со латиноамериканско потекло во Родаленд се жали со патики дека декретот што мора да носи јакна и кошула е форма на „бело угнетување“. Пратениците во Монтана се жалат дека правилата за должината на здолништето и длабочината на деколтето се премногу сексистички. А, пратеничката во Ајова минатиот месец носеше фармерки зад говорницата за да се потсмева со републиканските пратеници затоа што тие одбиваат да користат санитарни маски, а забрануваат фармерки или друга секојдневна облека.

Со повеќе жени и други не-белци меѓу пратениците во многу држави, парламентите беа принудени да ги ревидираат долгогодишните бели кодекси на облекување, кои се повеќе се сметаат за сексистички и расистички.

„Овие правила ни овозможуваат да им судиме на луѓето врз основа на начинот на облекување или изгледот, и јас само мислам дека тоа е многу проблематично“, рече atонатан Акоста, 31-годишен сенатор од Демократите на Родленд.

„Ве уверувам дека она што го носам не влијае на квалитетот на она што го придонесувам“, додаде тој.

Националната конференција на државни заменици не пресметала колку собранија разгледуваат или веќе ги сменила правилата за облека. Но, организацијата, со седиште во Денвер, соопшти дека приближно половина од сите законодавни тела на сојузните држави имале некаков формализиран кодекс на облекување во 2019 година.

Дискусиите за облекувањето се појавија и во Конгресот на САД. Приговорите на пратениците за долгогодишната забрана за фустани без ракави и блузи со отворени прсти, го охрабрија поранешниот претседател на Републиканската партија на Претставничкиот дом Пол Рајан во 2017 година да вети ревизија на кодексот, иако не е јасно дали е ажуриран воопшто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote