in

Што може да се случи со вашиот автомобил ако стои долго време паркиран и не го возите?!

Ако го оставите автомобилот подолго време на паркингот и не го возите со недели, може да имате проблеми бидејќи многу делови од возилото не толерираат долги постојки.

Според списанието ХАК, ако не возите автомобил со недели, батеријата веројатно ќе се потроши. Дисковите на сопирачките ќе ‘рѓосаат и првите сопирачки ќе бидат далеку од перформансите на сопирачките кога се точни. Силата на сопирање ќе биде многу послаба и ќе потрае некое време пред сопирачките да се вратат во целосна функционалност.

Ако го оставите автомобилот да стои подолго време, не ставајте рачна сопирачка, бидејќи плочите и дисковите може да заглават, се додава во текстот.

Стоејќи долго на едно место, гумите веројатно ќе се деформираат. Проверете кај сервисер, особено ако чувствувате вибрации што ги немало пред последен пат да возите.

Ако го оставите вашиот автомобил на место каде што има многу влага, голема е веројатноста дека кога ќе се вратите во него по неколку недели, да ве пречека непријатен мирис. Ако паркирате во гаража, секогаш оставајте ги прозорците малку надолу – доволно воздух колку да влезе во кабината.

‘Рѓа може да се формира во резервоарот поради кондензација. Затоа, треба да го наполните резервоарот со гориво пред да паркирате подолго време.

Ако го паркирате вашето возило во зима и е полно со сол, не е потребно да се спомене какво влијание ќе има врз лимените површини на автомобилот. Корозијата нема да биде видлива веднаш, но дефинитивно ќе се развие побрзо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote