in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Што се случува со телото кога не спиете доволно?!

Ако ви падне на памет да пропуштите неколку часа сон затоа што можете да направите многу подобри работи, време е да размислите повторно.

Спиењето му помага на телото да се опорави од тренинг, секојдневен стрес и полнење. Ако изгубите дури еден час сон, по некое време ќе почнете да чувствувате негативен ефект врз вашето здравје.

„Кога не спиете доволно, страдаат вашите перформанси, ментална еластичност, флексибилност и здравје воопшто“, вели советникот за спиење д-р Бен Смар.

Што точно ќе се случи со вашето тело, зависи од тоа колку губите сон во текот на ноќта.

Пропуштен еден час сон

Ако легнете еден час подоцна од вообичаеното, ќе го залажувате деноноќниот часовник. Ако треба да се разбудите порано од вообичаеното, ќе изгубите малку од РЕМ фазата на спиење, што обично се случува на крајот на ноќта. РЕМ фазата е важна за да биде емотивно еластична, фокусирана и свежа наутро.

„Општо земено, губењето на еден час сон може да доведе до невеселост и веројатно ќе се чувствувате поспани во текот на денот и ќе зевате често“, изјави асистент професор од Институтот Нижни Новгород, Азизи Сешнс, за „Men’s Health“.

Тренерот Алекс Савој предупредува дека поради губење на еден час сон, може да почувствувате пад на имунитетот.

„Кога спиете, вашето тело произведува протеини наречени цитокини, кои служат како гориво за вашите бели крвни клетки. Недостатокот на сон го намалува производството на цитокини и ве прави почувствителни на бактерии и вируси “, објаснува Савој.

Ако пропуштите два часа сон

Може да доживеете повеќе промени во оваа фаза.

„Кога ќе изгубите два часа сон, може да почувствувате значителна дневна поспаност и благи потреси. „Координацијата на очите и рацете е исклучена, а рефлексите можеби не се толку остри“, вели Сејш.

Вие исто така може да доживеете главоболка.

Пропуштање три часа сон

Кога спиете само четири до шест часа ноќе наместо седум до девет часа, ќе се чувствувате исцрпено и не можете нормално да функционирате, предупредува Сејшелите.

„Подолгото лишување од сон може да ве изложи на поголем ризик од срцев удар. Ова се случува не само поради ризикот од покачен кортизол и крвен притисок, туку и поради вишокот тежина, што го поттикнува стресот предизвикан од недостаток на сон. „Кога луѓето не спијат доволно, копнеат по јаглехидрати“, вели д-р Алекс Димитриу.

Освен фактот дека во оваа фаза можете да бидете груби и затоа непожелни во општеството, концентрацијата ќе се намали и нема да можете да се фокусирате ниту на едноставни задачи.

Ако пропуштите четири или повеќе часа сон

Ефектите врз вашето здравје и живот во оваа фаза стануваат многу силни. Мозокот немал шанса да се одмори, а вие сте склони кон нездраво јадење. Кога сте лишени од сон, нивото на хормонот грелин се зголемува, што предизвикува глад и жед. Савој вели дека може да почувствувате зголемена желба за слатка и пржена храна.

Ризикот од дијабетес исто така се зголемува, вашата меморија не ви служи најдобро и во оваа фаза започнува да се формира тау протеин, кој е покачен кај луѓето кои страдаат од Алцхајмерова болест, истакнува д-р Димитриу.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote