in ,

СлаткоСлатко

Што се случува во организмот кога јадеме овесни снегулки: Дали овие снегулки не дебелеат?

Овес за појадок е избор на многу жени кои се одлучиле за здрава исхрана.

Сепак, многу луѓе се сомневаат дали е подобро да се избере – смути направено од овошје или зеленчук, или само да се напие јогурт со цел да се добијат доволно протеини, витамини и минерали за да се започне денот.

Нутриционистите велат дека овесната каша е добар извор на растворливи растителни влакна, затоа тие го забавуваат варењето во организмот и затоа остануваме сити долго време. Во исто време, одржуваме стабилно ниво на енергија, што го намалува нивото на лош холестерол.

Овесната каша е исто така полна со протеини и витамини и минерали, како што се манган, магнезиум и цинк.

Сепак, многумина се жалат дека растат маснотии од овесна каша, особено ако појадуваат често подолг временски период.

Диететичарите објаснуваат дека само овесната каша нема премногу енергетска вредност. Една чаша варени снегулки има не повеќе од 150 калории и само 25 грама јаглени хидрати, пет грама протеини, два грама маснотии и помалку од половина грам шеќер.

Тогаш, зошто се дебелееме?

Бидејќи многу луѓе додаваат разновидна храна во овесната каша за да ја направат повкусна!

За почеток, многу често ставаме шеќер, а потоа додаваме ореви и овошје.

Ако користиме купени преливи, како јаворов сируп или мед, кој е полн со калории исто како и шеќерот, се случува да додадеме до 50 грама разни шеќери.

Според нутриционистите, ако сакаме да земеме околу 2000 калории во текот на денот, што е просечна потреба на активна личност која не е на диета, само 200 калории можат да бидат од шеќер.

Затоа треба да бидете многу внимателни при избор на адитиви за овесна каша.

Покрај тоа, здравите состојки во овесната каша иницираат производство на серотонин во организмот, така што овој појадок има смирувачко дејство врз нас од почетокот на денот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote